هواشناسی خراسان شمالی
جهان یکی از گرم ترین ماه های جولای ثبت شده در تاریخ را داشته است.
جهان یکی از گرم ترین ماه های جولای ثبت شده در تاریخ را داشته است.

جولای 2022 رکورد سومین جولای گرم در تاریخ جهان را ثبت کرد، همراه با موج‌های گرمای طولانی و شدید که بخش‌هایی از اروپا را تحت تأثیر قرار داد. بر اساس گزارش سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیکوس اروپا، یخ های دریای قطب جنوب در ماه ژوئیه کمترین مقدار را داشتند.

جولای 2022 برای منطقه وسیعی از اروپا خشک‌تر از حد متوسط ​​بود و رکوردهای کمترین مقدار بارش در برخی کشورها شکسته شد و اقتصاد محلی و کشاورزی را تحت تاثیر قرار داد و خطر آتش‌سوزی را افزایش داد. این هوای غیرمعمول گرم و خشک در ماه آگوست ادامه دارد.

سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیکوس، که توسط مرکز اروپایی پیش‌بینی‌های میان مدت وضع هوا(ECMWF) اجرا می‌شود، بولتن‌های ماهانه آب و هوایی را منتشر می‌کند که در مورد تغییرات مشاهده شده در دمای هوای سطح جهانی، پوشش یخ دریا و متغیرهای هیدرولوژیکی گزارش می‌دهد. WMO از داده های ECMWF و سایر مجموعه داده های شناخته شده بین المللی برای گزارش های وضعیت آب و هوای جهانی خود استفاده می کند.

وضعیت دمای هوای سطح در جولای 2022

در سطح جهانی، جولای 2022 یکی از سه گرم ترین جولای ثبت شده در تاریخ بود، نزدیک به 0.4 درجه سلسیوس بالاتر از دوره مرجع 1991-2020، و کمی خنک تر از جولای 2019 و اندکی گرمتر از جولای 2016. این مهم علی رغم لانینای ضعیف که نشانگر اثر خنک کنندگی می باشد، اتفاق افتاد. توده های خشکی نیمکره شمالی عمدتاً دمایی بالاتر از حد متوسط ​​را مشاهده کردند.

 

دمای بیش از 40 درجه سلسیوس در بخشهایی از پرتغال، اسپانیا، فرانسه و بریتانیا مشاهده شد که برای اولین بار از 40 درجه سلسیوس عبور می کردند. شبه جزیره ایبری (بخشی از قفقاز) شاهد تعداد زیاد و غیرمعمولی از روزها با حداکثر دمای بالای 35 درجه سلسیوس بود که بر تداوم دمای گرم در این منطقه تأکید می کند. سرویس ملی هواشناسی اسپانیا، AEMET، اعلام کرد که جولای گرم ترین ماه ثبت شده تاکنون بوده است و موج گرما شدیدترین و طولانی ترین (9 تا 26 جولای) موج ثبت شده در تاریخچه آماری است.

ایالات متحده آمریکا سومین جولای گرم در تاریخ خود را ثبت کرد. به طور کلی، دما در تمام مناطق بالاتر از میانگین و/یا گرمترین رکورد 48 درجه سلسیوس بود، در حالی که تگزاس گرم ترین جولای، می-جولای و آوریل-جولای را در تاریخ ثبت کرده است. به گفته مرکز ملی اطلاعات محیطی ایالات متحده، چندین موج گرما، با دمای روز بیش از 100 درجه فارنهایت (37.8 درجه سلسیوس)، در طول ماه جولای در بیشتر مناطق ایالات متحده رخ داد که به ثبت تقاضای بالای انرژی و بیماری های مرتبط با گرما منجر شد.

در کنفرانس مطبوعاتی که در 18 جولای برگزار شد، دبیر کل WMO پروفسور پتری تالاس گفت که "این نوع موج گرما یک مقدار نرمال جدید است." موج گرما در اروپا مکررتر، شدیدتر و طولانی تر خواهد شد. به گفته هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی (IPCC)، تا سال 2050، حدود نیمی از جمعیت اروپا ممکن است در تابستان در معرض خطر زیاد یا بسیار زیاد استرس گرمایی قرار گیرند.

در نیمکره جنوبی بیشترین دمای بالاتر از حد متوسط ​​در مرکز آمریکای جنوبی و جنوب آفریقا ثبت شده است. شمال اقیانوس آرام و در مجاور شبه جزیره قطب جنوب شاهد دمای بالاتر از حد متوسط ​​بودیم. به گزارش سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیکوس، در امتداد غرب اقیانوس هند، از شاخ آفریقا تا جنوب هند، در بیشتر مناطق آسیای مرکزی و همچنین در بیشتر مناطق استرالیا، دمای کمتر از میانگین ثبت شد.

شرایط هیدرولوژیکی:

جولای 2022 برای بسیاری از مناطق اروپا خشک‌تر از حد متوسط ​​بود، با ثبت مقادیر کم بارش محلی در غرب و خشکسالی در چندین منطقه جنوب غربی و جنوب شرقی. این شرایط بر اقتصاد محلی تأثیر گذاشت و منجر به گسترش و تشدید آتش سوزی های جنگلی شد. بر اساس گزارش متئو فرانس، فرانسه با 85 درصد کسری بارندگی در سطح ملی، خشک ترین جولای تاریخ را داشته است.

به گزارش سرویس کوپرنیکوس، در سطح اروپا، بارندگی، رطوبت خاک و رطوبت نسبی همگی از شبه جزیره ایبری در سراسر قاره تا دریای سیاه، از جمله بریتانیا و ایرلند و جنوب اسکاندیناوی، و در بخش‌هایی از غرب روسیه و قفقاز به طور مداوم کمتر از حد متوسط ​​هستند. بر اساس رکوردهای بارش محلی، فرانسه و بخش‌هایی از بریتانیا خشک‌ترین ماه جولای را تجربه کردند. ادامه شرایط خشکسالی شدید، ناشی از کمبود بارندگی و موج گرما در ماه های گذشته، کشاورزی و مدیریت انرژی را در بسیاری از مناطق، از جمله دره پو، در شمال ایتالیا تحت تاثیر قرار داده است. در چندین مکان، از جمله اسپانیا، یونان و چک، شرایط خشکی، منجر به تسهیل گسترش و تشدید آتش‌سوزی‌ها شده است.

همچنین بیشتر مناطق آمریکای شمالی از حد متوسط ​​خشک‌تر بود. در ایالات متحده، سیل تاریخی (بخش هایی از میسوری و کنتاکی) گرما و خشکسالی رو به گسترش را در کنار هم قرار داد. بر اساس گزارش 2 آگوست U.S. Dought Monitor، 51.4 درصد از مناطق پیوسته ای از ایالات متحده در خشکسالی قرار داشتند. خشکسالی شدید تا استثنایی از حوضه بزرگ (Great Basin) تا سواحل اقیانوس آرام و در بخش‌هایی از دشت‌های مرکزی و جنوبی گسترده بود. به نظر می‌رسد فصل آتش‌سوزی در سراسر آلاسکا رو به کاهش است، اما همچنان در سراسر دشت‌های غربی و جنوبی ادامه دارد. به گفته مرکز ملی اطلاعات محیطی ایالات متحده، در تمام 50 ایالت، بیش از 5.7 میلیون هکتار از اول ژانویه تا 31 ژوئیه سوخته است - تقریباً 1.5 برابر میانگین این دوره زمانی از سال.

به گزارش سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیکوس، شرایط مرطوب‌تر از حد متوسط ​​به‌ویژه در شرق روسیه، شمال چین و یک نوار مرطوب بزرگ از شرق آفریقا در سراسر آسیا تا شمال غرب هند قابل توجه بود. همچنین بیشتر مناطق اسکاندیناوی، ایسلند و مناطقی از اروپای مرکزی و شرقی مرطوب تر از حد متوسط ​​بودند. علیرغم بارندگی متوسط، ترکیه خاک‌های مرطوب‌تری را تجربه کرد که به دلیل شرایط مرطوب‌تر از متوسط در ​​ماه ژوئن بود.
منبع خبر: https://public.wmo.int/en/media/news/world-had-%E2%80%9Cone-of-three-warmest-julys-record
تاریخ:
1401/05/26
تعداد بازدید:
838
منبع: