هواشناسی خراسان شمالی
سند ارزیابی جهانی انتشار گاز متان منتشر شد
سند ارزیابی جهانی انتشار گاز متان منتشر شد
ارزیابی جهانی گاز متان که توسط ائتلاف اقلیم و هوای پاک (CCAC) و برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) منتشر شد، نشان می دهد که انتشار با منشا فعالیت های انسانی را می توان در این دهه تا 45 درصد کاهش داد.
چنین کاهش هایی تا سال 2045 از نزدیک به 0٫3 درجه سلسیوس گرم شدن کره زمین اجتناب خواهد کرد که با هدف معاهده آب و هوایی پاریس برای محدود کردن افزایش دمای جهانی به 1٫5 درجه سلسیوس (1٫5 درجه سانتی گراد) همخوانی خواهد داشت.
شکل1- پاسخ دما به کاهش متان از سال 2020-2050 بر اساس سطوح کاهش سازگار با سناریوهای 1.5 درجه سلسیوس- 2020 تا 2050- درجه سلسیوس
شکل 2- مقادیر میانگین متان جهانی تخمین زده شده تحت سناریوهای مختلف کاهش و مطابق با 1.5 درجه سلسیوس کاهش دمای جهانی و مقایسه آن با مقادیر بین سالهای2010 تا2020، بخش در میلیارد (ppb)
این ارزیابی، برای اولین بار، هزینه های اقلیم و آلودگی هوا را با سود حاصل از کاهش متان ادغام می کند. از آنجایی که متان یک عنصر کلیدی در تشکیل ازن در سطح زمین (مه دود)، یک نیروی اقلیمی قدرتمند و آلاینده خطرناک هوا می باشد، کاهش 45 درصدی انتشار آن باعث جلوگیری از 255000 مرگ زودرس، 775000 بیمار مبتلا به آسم مراجعه کننده به بیمارستان، 73 میلیارد ساعت کار از دست رفته به دلیل گرمای شدید، و 26 میلیون تن از تلفات محصول سالانه می شود.
شکل3- انتشار گازهای متان کنونی با منشا انسانی و پیش بینی پتانسیل کاهش این گاز در هریک از بخش ها تا سال 2030 همراه با مزایای متعدد مرتبط با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای متان. اجتناب از گرم شدن در دهه 2040 اتفاق می افتد، تاثیرات دیگر به صورت سالانه است و از سال 2030 آغاز می شود و پس از آن ادامه می یابد.
اینگر آندرسن، مدیر اجرایی UNEP می گوید: «کاهش متان قوی ترین اهرم در دسترس در طول 25 سال آینده است که ما را قادر می سازد سرعت تغییرات آب و هوایی را کند کنیم و همچنین مکمل تلاش های لازم برای کاهش دی اکسید کربن است. سود حاصل از کاهش این گاز برای جامعه، اقتصادها و محیط زیست، متعدد و به مراتب بیشتر از هزینه است. ما به همکاری های بین المللی نیاز داریم تا فوراً انتشار متان را تا حد امکان در این دهه کاهش دهیم.»
متان یک گاز گلخانه ای قدرتمند است که حدود یک دهه در جو باقی می ماند (عمر بسیار کوتاه تر نسبت به دی اکسید کربن). اندازه گیری متان در جو توسط برنامه دیده بان جهانی جو سازمان جهانی هواشناسی اجرا می شود. بر اساس این اندازه گیری ها WMO گزارش داد که غلظت متان در سال 2019 به طور متوسط جهانی 260٪ مقادیر پیش از صنعتی شدن و به مقدار 1877 بخش در میلیارد (ppb) بوده است. سطح جهانی متان در اواخر دهه 1980 به طور سالانه 12 بخش در میلیارد در حال افزایش بود و این رشد در طول سال های 1999 تا 2006 متوقف شد. از سال 2007 با افزایش انتشار گازهای گلخانه ای از تالاب ها در مناطق استوایی و از منابع با منشا انسانی در عرض های جغرافیایی میانی نیمکره شمالی به عنوان علل احتمالی، دوباره در حال افزایش است.
شکل 4- مقادیر متوسط جهانی گاز متان از سال 1984 تا 2019 - بخش در میلیارد (ppb)
متان حدود 16٪ از تابشی را که توسط گازهای گلخانه ای ایجاد می شود، به خود اختصاص می دهد. تقریباً 40٪ متان توسط منابع طبیعی (مانند تالاب ها و موریانه ها) به جو ساطع می شود و حدود 60٪ آن از منابع انسان زا (مانند پستانداران اهلی، کشاورزی برنج، بهره برداری از سوخت فسیلی، دفن زباله ها و سوزاندن زیست توده) تولید می شود.
گزارش جدید CCAC یادآور می شود که اکثر انتشارات متان از انسان از سه بخش حاصل می شود: سوخت های فسیلی، زباله و کشاورزی. در بخش سوخت فسیلی، استخراج نفت، استخراج نفت و گاز، به میزان 23 درصد، و معادن زغال سنگ 12 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهند. در بخش زباله، دفن زباله ها و فاضلاب حدود 20 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهند. در بخش کشاورزی، انتشار گازهای گلخانه ای از کود و تخمیر عصاره، تقریبا 32 درصد و کشت برنج 8 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهد.
شکل5- منابع طبیعی و با منشا انسانی تولید و مصرف متان، 2017
این سهم ها معمولا با یک عدم قطعیت بزرگ همراه است و توسط جامعه ذینفعان بیان شده است.
این ارزیابی، مقادیری را تعیین می کند که به طور خاص انتشار متان را هدف قرار می دهند. با پیاده سازی راه حل های در دسترس، انتشار گازهای گلخانه ای متان می تواند تا سال 2030 به میزان 30 درصد کاهش یابد. اکثر آنها در بخش سوخت فسیلی هستند که در آن به راحتی می توان نشت متان را کاهش داد. همچنین اقدامات هدفمندی وجود دارد که می تواند در بخش های زباله و کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.
به طور کلی، مقابله با انتشار گاز گلخانه ای متان یک هدف بزرگ برای فن آوری های IG3IS است، زیرا پتانسیل ایجاد یک تاثیر بزرگ جهانی را دارد. برآوردهای اخیر نشان می دهد که انتشار گازهای گلخانه ای فسیلی (گاز طبیعی، نفت و تولید و مصرف زغال سنگ) می تواند 20 تا 60 درصد بالاتر از تخمین های فعلی باشد. این نشان دهنده اهمیت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از صنعت نفت و گاز و نیاز فوری به اطلاعات جامع در مورد منابع انتشار است.
منبع خبر: https://public.wmo.int/en/media/news/global-methane-assessment-released
تاریخ:
1400/02/30
تعداد بازدید:
107
منبع: