هواشناسی خراسان شمالی
پیام تبریک دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی به مناسبت سال نو میلادی
پیام تبریک دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی به مناسبت سال نو میلادی
دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی طی پیامی فرارسیدن سال 2021 را تبریک گفت.
به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، دکتر پتری تالاس، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی WMO در پیامی به شرح ذیل فرارسیدن سال 2021 را تبریک گفت.
بسیار مشتاقم در این زمان غیرمعمول همه‌گیری جهانی که به طور قابل توجهی همه ما را تحت تأثیر قرار داده است ، درود و تحیت خود را به شما ابراز دارم. COVID-19 چالشی برای زندگی حرفه‌ای و اجتماعی ما بوده و تأثیر آن بر رفاه آینده و توسعه کلی اقتصادی ما باعث نگرانی‌های جدی شده است.
در دبیرخانه WMO ، ما تمام تلاش خود را برای اجرای اصلاحات تاریخی و استفاده از فرصت های عالی ارائه داده‌ایم. خوشحالم بگویم اجرای اصلاحات WMO با وجود چالش های خاص ناشی از همه گیری ، به خوبی پیشرفت کرده است. کنفرانس داده ای که در ماه نوامبر برگزار کردیم ، بزرگترین نشست بزرگنمایی مجازی WMO با بیش از 1200 شرکت کننده بصورت آنلاین بود.
ما از ابزارهای کنفرانس ویدیویی با موفقیت استفاده کرده‌ایم ، دو کمیسیون فنی جدید ، هیئت تحقیقات و هیئت مشاوره علمی و گروه های متخصص جمع شده و کار خود را آغاز کرده‌اند.
کمیسیون زیرساخت اولین جلسه خود را در اواسط ماه نوامبر برگزار کرد و با استاندارد جدید برای شبکه جهانی دیدبانی آب و هوا (GBON) موافقت کرد. همچنین توافق شددر سیاست داده ها اصلاحاتی ایجاد کند تا داده های بیشتر و جدیدتری از آب و هوا ، اقلیم و آبشناسی برای مبادله جهانی ارائه شود.
ما همچنین به این واقعیت توجه کرده ایم که حدود نیمی از اعضای ما در ارائه خدمات هشدار زودهنگام با چالش روبرو هستند. ما یک کنفرانس بزرگ داده ای را 16 تا 20 نوامبر برگزار کردیم تا راهی برای افزایش داده در مناطق کم داده ، به ویژه در مناطق یک، سهو پنج سازمان جهانی هواشناسی جهت تبادل داده های رایگان در خصوص آب و هوا، اقلیم و اقیانوس و داده های آبشناسی پیدا کنیم.
ما قبلاً توانسته ایم از 58 کشور برای بهبود خدمات هشدار زودهنگام خود از طریق ابزار مالی CREWS با ارائه 68 میلیون دلار کمک مالی حمایت کنیم.
همچنین سپاسگزاریم از کشورهای فنلاند ، کانادا و کمیسیون اروپا که تمایل خود را برای کمک به بهبود ظرفیت های هشدار سریع اعضای کمتر توسعه یافته WMO علاوه بر 7 کشور اهدا کننده، اعلام کرده‌اند.
یکی از چالش های مهم ما مربوط به شبکه جهانی دیدبانی آب و هوا در زمان واقعی است. کمبود دیدبانی و سطح پایین ارائه داده ها برای استفاده جهانی تأثیر منفی قابل توجهی بر کیفیت پیش بینی های هواشناسی در آفریقا ، آمریکای لاتین و همچنین کشورهای اقیانوس آرام و کارائیب دارد. کمبود داده همچنین باعث کاهش دقت پیش بینی های میان مدت و بلند مدت در سراسر جهان می شود. WMO مفهوم جدیدی برای بهبود وضعیت با تأمین تسهیلات مالی دیدبانی سیستماتیک (SOFF) ایجاد کرده است. هدف نهایی، تامین 400 میلیون دلار برای بهبود سیستم های دیدبانی در مناطق فوق‌الذکر است.
تاثیرات بلایا و تغییرات آب و هوایی ، تا حد زیادی در اثر خشکسالی ، جاری شدن سیل ، ذوب شدن یخچال های طبیعی و طغیان سواحل احساس می شود. WMO در حال جمع آوری یک کنسرسیوم از 10 سازمان ملل متحد برای ایجاد برنامه‌ای برای اجرای توسعه پایدار 6 (آب) است. ما آن را ائتلاف هدف توسعه پایدار (SDG) و آب و هوا می نامیم و به طور کلی در چارچوب هدف توسعه پایدار سازمان ملل که رویکردش بهبود دیدبانی آب ، تبادل داده ها ، خدمات آب و هواشناسی ، سازگاری اقلیم و کاهش تأثیرات منفی است ، سهیم می‌باشیم.
WMO با گزارش‌های علمی منظم درباره وضعیت آب و هوای جهانی ، گازهای گلخانه‌ای ، بلایا و تأثیرات آنها ، به یکی از مهمترین سازمان های تخصصی در زمینه اقلیم تبدیل شده است. این گزارش ها به طور مشترک با نظر دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش و با یک دیدگاه جهانی آغاز شده است. ما دو گزارش یکپارچه علمی برای اجلاس اقلیم سازمان ملل و مجمع عمومی با مشارکت پروژه جهانی کربن ، UNEP ، IPCC و یونسکو که شامل داده های سازمان جهانی هواشناسی از بولتن های سالانه گازهای گلخانه ای و گزارش های وضعیت آب و هوا می‌باشد، تهیه کرده ایم. ما همچنین شروع به انتشار گزارش های منطقه‌ای از وضعیت آب و هوا در مورد کشور آفریقا و برنامه ریزی های آینده برای آمریکای جنوبی کرده ایم. IPCC ، که تحت میزبانی WMO و UNEP کار می کند ، هر 6-7 سال یکبار نقش مکمل در انتشار گزارش های بزرگ ارزیابی را دارد.
در پایان ، من به پرسنل و مدیریت سازمان جهانی هواشناسی (WMO) به دلیل اشتیاق، فعالیت های حرفه ای شان افتخار می کنم. پس از بازدید از تمام بخش های WMO و ملاقات با کل کارکنان ، اطمینان دارم که مطمئناً در موقعیتی خواهیم بود که در آینده خدمات و تخصص قابل توجهی را به اعضای خود ارائه دهیم. روند اصلاحات تمرین سختی برای همه ما بوده است ، اما اکنون این فرصت را داریم که روی کارهای تولیدی تمرکز کنیم. ما در حال برنامه ریزی هستیم تا قسمت نهایی قطعنامه کنگره را برای تقویت تخصص منطقه ای و فنی خود در نیمه دوم سال 2021 تحقق بخشیم. ما همچنین در حال آماده سازی یک برنامه آموزش مدیریت اختصاصی برای ارتقا سطح مدیریت حرفه‌ای WMO هستیم.
WMO قصد دارد با توجه به محدودیت های همه گیری در سازماندهی یک جلسه فیزیکی ، یک کنگره فوق العاده در سال 2021 تشکیل دهد. موارد اصلی، اصلاح فعالیت‌های منطقه ای، بازنگری در سیاست های داده WMO و راه‌اندازی ائتلاف آب و هوا برای شتاب دادن به هدف توسعه پایدار 6 خواهد بود.
من برای شما و عزیزانتان تعطیلات پایان سال آرام و همکاری پرباری را در سال 2021 آرزو می کنم.
ترجمه شده در دفتر حقوقی و اموربین‌الملل سازمان هواشناسی کشور
تاریخ:
1399/11/14
تعداد بازدید:
1672
منبع: