هواشناسی خراسان شمالی
رویدادهای نجومی این ماه
رویدادهای نجومی این ماه
شبهای پاییزی ماه اکتبر، فرصت مناسبی برای دیدن رویدادهای آسمانی، از بارش شهاب سنگ گرفته تا چشم اندازهای عالی از سیارات، را به ارمغان می آورد، اما مهمترین این رویدادها رصد ماه در آخرین شب ماه خواهد بود.
برای دیدن هر یک از سه رویداد بزرگ این ماه به هیچ تلسکوپی نیاز نیست، اما ممکن است یک ژاکت و کلاه مفید باشد زیرا شب ها به تدریج در سراسر نیمکره شمالی سردتر می شوند.
گذشته از این رویدادها، به طور کلی آسمان شب ممکن است شفاف تر از ماه های تابستان شروع شود. بخشی از این امر ممکن است به این دلیل باشد که سردتر شدن هوا باعث کاهش رطوبت شده و شرایط دید بهتری نسبت به شبهای مرطوب و تیره در تابستان فراهم می کند.
در اینجا سه رویداد نجومی برتر وجود دارد که باید در ماه اکتبر منتظر آنها بود:
1. قرارگیری مریخ
زمان: 13 اکتبر
در ماه اکتبر درخشندگی سیاره سرخ از تمام سیارات دیگر در آسمان بیشتر می شود و از هر روز مشابهی در جولای 2018 روشن تر به نظر می رسد.
مریخ در 13 اکتبر به تقابل یا نقطه ای از مدار خود می رسد که از منظر زمین در مقابل خورشید قرار دارد. این رخداد همچنین مصادف با زمانی است که نزدیکترین فاصله به زمین را دارد و باعث می شود روشن تر از هر زمان دیگری از سال دیده شود.
تماشاگران می توانند به راحتی مکان این سیاره را در آسمان تشخیص دهند زیرا به رنگ نارنجی درخشان در میان دریایی از ستاره های سفید دیده خواهد شد. ابتدا در شرق و در حوالی غروب آفتاب قبل از صعود در آسمان جنوبی تا نیمه شب ظاهر می شود و سپس به آرامی در ساعت های قبل از طلوع آفتاب به تدریج به سمت آسمان غرب می چرخد.
مریخ در ادامه فصل پاییز و قبل از اینکه به تدریج در طول ماه های زمستان، کم رنگ شود به شکل یک جسم واضح در آسمان باقی خواهد ماند.
مشتری و زحل اگرچه به اندازه مریخ درخشان نیستند، اما در تمام ماه اکتبر پس از غروب خورشید در آسمان جنوبی و در حدود نیمه شب وقت محلی در غرب آسمان قابل مشاهده خواهند بود.
2. بارش شهابی اوریونید
زمان: 20 تا 21 اکتبر
یکی از بهترین بارش های شهابی هوا در شب سه شنبه 20 اکتبر تا ساعات اولیه چهارشنبه 21 اکتبر به اوج خود می رسد.
اوریونیدها در شب اوج حدود 20 شهاب سنگ در هر ساعت خواهد داشت و انتظار می رود بیشترین تعداد شهاب بعد از نیمه شب، به وقت محلی باشد. اگرچه به نظر نمی رسد این یک هجوم خیره کننده از ستاره های شلیک شده باشد، اما این آخرین بارش شهابی برای هوای صاف هوا در نیمکره شمالی است قبل از اینکه شرایط زمستان سردتری برای بارش های پیش بینی شده شهاب سنگ در نوامبر، دسامبر و ژانویه برسد.
امسال به خصوص برای اوریونیدها سال خوبی است زیرا ماه تقریباً تمام شب در زیر افق قرار دارد ، به این معنی که آلودگی نوری طبیعی کمی در آسمان وجود خواهد داشت. با این حال، آلودگی نوری شهرها و بزرگراه ها هنوز هم می تواند مانع رویت بسیاری از شهاب های کم نور شود.
بعد از اوریونیدها ، بارش شهابی معتدل بعدی در تقویم، لئونیدها است که در شب 16 نوامبر تا 17 نوامبر به اوج خود می رسد و پس از آن جمین ها در 13 دسامبر تا 14 دسامبر به اوج خود می رسند.
3. ماه آبی در هالووین
زمان: 31 اکتبر
هالووین امسال از جهات مختلف متفاوت خواهد بود. برای اولین بار از سال 2001 ، یک ماه کامل آسمان در شب هالووین در آسمان خواهد بود.
این دومین ماه کامل در این ماه خواهد بود و به آن لقب ماه آبی را می دهند. اولین ماه کامل در این ماه در اول اکتبر اتفاق می افتد و ماه برداشت (Harvest Moon) نامیده می شود، لقبی که به ماه کامل نزدیک به اعتدال پاییزی داده می شود.
ماه آبی در واقع آبی به نظر نمی رسد ، اما ممکن است باعث هراسی برای خرافاتی ها شود.

منبع: https://www.accuweather.com/en/space-news/planets-to-align-next-month-among-trio-of-celestial-sights/819289
تاریخ:
1399/07/10
تعداد بازدید:
2109
منبع: