هواشناسی خراسان شمالی
تغییرات اقلیمی
تغییرات اقلیمی
درجه حرارت بسیار بالا بخشی از یک روند است. در نتیجه تغییرات آب و هوایی ، رکوردهای ثبت شده دما بیشتر از گذشته شکسته می شوند. موج های گرما بیشتر و شدیدتر هستند.
جولای امسال گرمترین ماه جولای در آمار ثبت شده نیمکره شمالی بود و سطح یخ در دریای قطب شمال در این ماه کمترین سطح را داشت. مطابق اعلام اداره ملی جوی و اقیانوسی ایالات متحده، ژانویه تا جولای امسال دومین شش ماه گرم در طول دوره آماری است.
در اروپای غربی و مرکزی شاهد موج گرمای دیگری بودیم که تعدادی از ایستگاه ها در هفته دوم آگوست رکوردهای جدیدی ثبت کرده اند. هوای گرم به مناطق شرقی اروپا منتقل خواهد شد. پیش بینی ها حاکی از احتمال وجود هوای گرم به مدت 1-2 هفته به ویژه در بعضی از مناطق غربی اروپای شرقی ، یعنی لهستان ، لیتوانی ، بلاروس ، اوکراین و مولداوی است.
ژاپن در 17 آگوست رکورد ملی خود را با 41.1 درجه سانتیگراد در هماماتسو ثبت کرد. آژانس هواشناسی ژاپن هشدار می دهد که شرایط آب و هوایی بسیار داغ تا 21 اوت در غرب و شرق ژاپن ادامه خواهد یافت و حداکثر دمای روزانه در این مناطق از 35 درجه سانتیگراد فراتر خواهد رفت. طبق پیش بینی دمای دو هفته ای JMA و پیش بینی یک ماهه، پیش بینی می شود شرایط آب و هوایی گرمتر از حد معمول تا ماه آینده ادامه یابد.
سیبری موج طولانی گرما را با دمای ثبت شده 38 درجه سانتیگراد را در 20 ژوئن در شهر Verkhoyansk روسیه تجربه کرد. WMO در حال حاضر در حال بررسی این مسئله است که آیا این یک رکورد جدید برای حلقه قطب شمال است یا خیر.
منبع: سازمان جهانی هواشناسی
تاریخ:
1399/06/11
تعداد بازدید:
784
منبع: