هواشناسی خراسان شمالی
بزرگداشت روز مادر زمین در دوران کووید-19
بزرگداشت روز مادر زمین در دوران کووید-19

با همه گیری جهانی ویروس کووید-19، امسال(2020 میلادی) بزرگداشت روز جهانی مادر زمین، 22 آوریل، به صورت مجازی برگزار گردید. به این مناسبت سازمان جهانی هواشناسی (WMO) اقدام به درج برخی منابع و اقدامات از جمله پیام دبیرکل سازمان ملل، گزارش تغییرات اقلیمی طی سال‌های 2015 تا 2019 و همچنین راه اندازی "مدرسه زمین" توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد(UNEP) و سایت اینترنتی TED-Ed و تعدادی ازسازمان های بین المللی، با هدف حفظ ارتباط دانش آموزان با طبیعت دردوران کووید-19 و خانه نشینی آنان، از طریق ارائه محتوای آموزشی به صورت رایگان در سایت خود نموده است.
آنچه می خوانید برگرفته از خبر شبکه محیط زیست ژنو(Geneva Environment Network) برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد(UNEP) است.
بزرگداشت روز مادر زمین در دوران کووید-19
مجمع عمومی (سازمان ملل متحد) طی قطعنامه‌ای که در سال 2009 تصویب شد، 22 آوریل را به عنوان روز بین المللی مادر زمین تعیین کرد و بدین ترتیب به گروه های مدنی که روز زمین را از سال 1970 جشن می گرفتند پیوست؛ زمانی که اولین اعتراضات آمریکایی ها علیه آلودگی هوا به واسطه مقادیر قابل توجه سرب در سوخت بنزین صورت پذیرفت.
مادر زمین بیش از هر زمان دیگری خواستار یک اقدام است. تغییر اقلیم، تغییرات ایجاد شده به دست بشر در طبیعت و همچنین جنایاتی مانند قطع درختان جنگلی، تغییر کاربری زمین، و تشدید فعالیت های کشاورزی و تولید دام که باعث اختلال در تنوع زیستی می شود و یا تجارت رو به رشد غیرقانونی حیوانات وحشی که می تواند موجب افزایش تماس و انتقال بیماری های عفونی از حیوان به انسان (امراض قابل انتقال بین انسان و حیوان) مانند کووید-19 شود.
در ادامه منابع دیگری مانند پیام دبیرکل سازمان ملل متحد، برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) و گشت و گذار جدید "مدرسه زمین" سایت اینترنتی TED-Ed در فرا رسیدن روز جهانی محیط زیست، و گزارش جدید سازمان جهانی هواشناسی (WMO) در خصوص وضعیت اقلیم، که برای توجه بیشتر به روز زمین راه اندازی شده است را با شما به اشتراک می‌گذاریم. در سراسر جهان ابزارهای مختلف دیگری راه اندازی شده و رویدادهایی برای بزرگداشت مادر زمین برگزار می شود. خبرنامه هفتگی ما را مطالعه و از #EarthDay در شبکه های اجتماعی استفاده کنید.
(بخشی از) پیام دبیرکل سازمان ملل متحد
بحران کووید-19 یک فراخوان بی‌سابقه برای بیداری است. ما باید بهبود وضعیت را به فرصتی واقعی برای ایجاد آینده بهتر تبدیل کنیم. به مناسبت روز زمین، در طلب آینده ای سالم و مقاوم برای مردم و سیاره زمین به دبیر کل سازمان ملل متحد بپیوندید.
"مدرسه زمین" برای حفظ ارتباط دانش آموزان با طبیعت دردوران کووید-19 راه اندازی شده است
در پاسخ به بحران کووید-19، ائتلاف بی سابقه ای برای راه اندازی "مدرسه زمین" گرد هم آمدند که به شکل رایگان محتوای سطح بالای آموزشی برای کمک به دانش آموزان، اولیاء و معلمین در سراسر جهان که به واسطه این بحران درخانه هستند ارائه می نماید."مدرسه زمین" بنیان‌گذاری شده توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) و بنیاد TED-Ed با تشریک مساعی تعداد زیادی از سازمان‌ها، امکان یک گشت وگذار 30 روزه در دنیای طبیعی را فراهم نموده است.
در فرا رسیدن روز جهانی محیط زیست، محتوای منتخب "مدرسه زمین" شامل ویدئوها، مطالب و فعالیت های خواندنی که به 10 زبان ترجمه شده است، به دانش آموزان در رسیدن به درک بهتر محیط زیست و در عین حال اندیشیدن به نقش خود در این خصوص کمک می نماید.
سازمان جهانی هواشناسی (WMO) گزارش وضعیت اقلیم را درروززمین منتشر می‌کند
آقای پتری تالاس، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی در یک کنفرانس خبری درباره وضعیت اقیلم شرکت نمود. در طی پنجاه سال از برگزاری اولین بزرگداشت روز زمین، نشانه های فیزیکی تغییر اقلیم و تاثیرات آن بر سیاره ما در پنج سال گذشته روند صعودی داشته اند و بیشترین میزان ثبت شده را نشان می دهند. بنابراعلام سازمان جهانی هواشناسی ادامه این روند مورد انتظار است.

ترجمه شده در دفتر حقوقی و امور بین الملل سازمان هواشناسی کشور

تاریخ:
1399/04/11
تعداد بازدید:
208
منبع: