Englishline
۱۳۹۸ چهارشنبه ۴ ارديبهشت
header96
 
جستجو:
شعار سازمان جهانی هواشناسی در سال 2019 : " خورشید، زمین و هوا "
height=26
اخبار
height=26

نشست خبری مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی با اصحاب رسانه نشست خبری مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی با اصحاب رسانه
به گزارش روابط عمومی هواشناسی خراسان شمالی، مهندس بیجندی چهارم بهمن ماه 97 در دومین نشست مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه استان، اظهار داشت: حوزه توسعه هواشناسی کاربردی (تهک)در تمام شهرستان‌های استان به جز راز و جرگلان فعال است و تهک در تمام زمینه‌ها از جمله کشاورزی، گردشگری، عمران و شهرسازی، انرژی و توصیه‌ای هواشناسی فعال و ارتباط مستمری با دستگاه های مشارکتی برقرار شده است.
وی از برگزاری دوره مقدماتی آموزش خبرنگاران متخصص در حوزه هواشناسی طی سه ماه گذشته خبر داد و تصریح کرد: به دلیل استقبال خبرنگاران از دوره‌‍‌های آموزش تخصصی هواشناسی در آینده بسیار نزدیک این دوره تجدید می‌شود.
مهندس بیجندی با اشاره به بارش های اخیر و مسدود شدن راه‌های مواصلاتی استان، ادامه داد: اطلاع رسانی دقیق، به‌وقت و به‌موقع اداره کل هواشناسی استان با استفاده از ظرفیت‌های شبکه مجازی و رسانه ملی سبب شد که مدیران اجرایی استان تصمیم‌گیری‌های لازم را در این راستا داشته باشند تا از خسارت بیشتر جلوگیری به عمل آید.
مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی با بیان اینکه هواشناسی عضو دائمی ستاد سفره نوروزی می باشد، خاطرنشان کرد: با توجه به تلاش مجموعه مدیران استانی در خصوص ماندگاری بیشتر مسافران در استان، این مجموعه نیز وظیفه مهم خود را که اطلاع رسانی از وضعیت جوی و راه‌ها می باشد به صورت دقیق و شبانه‌روزی در این ایام انجام می‌دهد..
وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی تنها استانی است که مرکز تحقیقات کاربردی هواشناسی ندارد، افزود: علی‌رغم تلاش‌های زیادی که در این راستا انجام شده اما هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده و از نبود مرکز تحقیقات کاربردی هواشناسی و رنج می‌بریم.
مدیر کل هواشناسی استان در ادامه از کمبود جدی نیروی انسانی در اداره کل هواشناسی استان خبر داد و بیان داشت: 40 درصد پست‌های سازمانی هواشناسی استان تکمیل نشده و برای جبران این مهم به‌زودی فراخوانی به تمام دستگاه‌های اجرایی استان ارسال می‌شود.
مهندس بیجندی با بیان مشکلات و کمبودهای این اداره کل، خاطرنشان کرد: اداره کل هواشناسی استان نیاز مبرم به رادار هواشناسی و بروزرسانی جدی سخت افزارهای خود دارد که جبران این کمبود‌ها، نگاه ویژه مسئولان ارشد استانی را به خود می‌طلبد.
وی با اشاره به این مطلب که تنها 7 درصد استان از لحاظ خشکسالی شرایط نرمالی دارند، افزود: با توجه به شاخص استاندارد SPEI جهت محاسبه خشکسالی، 92.6 استان درگیر خشکسالی بوده و تنها 7 درصد استان شرایط نرمال دارند. همچنین 37.5 درصد استان با خشکسالی شدید و بسیار شدید مواجه هستند که زنگ خطری برای استان به‌شمار می‌رود.
مدیرکل هواشناسی استان با اشاره به وضعیت دما نسبت به سال گذشته و بلندمدت، خاطرنشان کرد: میانگین دمایی استان نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته اما آنچه که حائز اهمیت و زنگ خطری برای خراسان شمالی محسوب می شود این است که در مقایسه با آمار بلند مدت، نیم درجه افزایش دما داشتیم که این مهم نشانگر خوبی نیست.
وی از متصل شدن هواشناسی مرکز استان به فیبر نوری خراسان شمالی در ایام الله دهه فجر خبر داد و اضافه کرد: در ایام الله دهه فجر، مرکز هواشناسی شهرستان بجنورد به فیبر نوری استان متصل و پس از آن شهرستان‌های دیگر استان از این مهم برخوردار می‌شوند.
مدیرکل هواشناسی استان در پایان اضافه کرد: کلنگ زنی مرکز تحقیقات کاربردی هواشناسی، راه‌اندازی سامانه مانیتورینگ هوشمند ایستگاه‌های هواشناسی، افتتاح سامانه هواشناسی فرودگاهی، بازسازی و افزایش بنا ساختمان هواشناسی فرودگاهی در جهت افزایش دید راستای باند و راه‌اندازی ایستگاه هواشناسی جاده‌ای گردنه امین‌الله از دیگر پروژه‌های هواشناسی استان در ایام الله دهه فجر است.
 
 

1397/11/06 تاریخ

height=6 height=6
پیش بینی هفتگی
سامانه درخواست داده های هواشناسی

بجنورد

 
قسمتی ابری تا ابری، در بعضی ساعات وزش باد نسبتاً شدید(پاره ای از نقاط وزش باد شدیدو رگبار و رعد و برق)، بارش پراکنده باران ، ارتفاعات مه

اسفراین

 
 
 

نیمه ابری تا ابری، بعدازظهر وزش باد نسبتاً شدید(پاره ای از نقاط شدید)، در پاره ای نقاط احتمال بارش باران و برف، اواخر وقت کاهش ابر، مه صبحگاهی

جاجرم

 
 
 
قسمتی ابری تا ابری، در بعضی ساعات وزش باد نسبتاً شدید(پاره ای از نقاط وزش باد شدید، بارش پراکنده باران ، ارتفاعات مه

شیروان

 
 
 
قسمتی ابری تا ابری، در بعضی ساعات وزش باد نسبتاً شدید(پاره ای از نقاط وزش باد شدید و رگبار و رعد و برق)، بارش پراکنده باران ، ارتفاعات مه
 

فاروج

 
 
قسمتی ابری تا ابری، در بعضی ساعات وزش باد نسبتاً شدید(پاره ای از نقاط وزش باد شدید و رگبار و رعد و برق)، بارش پراکنده باران ، ارتفاعات مه

گرمه

 
 
 
قسمتی ابری تا ابری، در بعضی ساعات وزش باد نسبتاً شدید(پاره ای از نقاط وزش باد شدید )، بارش پراکنده باران ، ارتفاعات مه

مانه

 
 
قسمتی ابری تا ابری، در بعضی ساعات وزش باد نسبتاً شدید(پاره ای از نقاط وزش باد شدید)، بارش پراکنده باران ، ارتفاعات مه

راز و جرگلان

 
 
قسمتی ابری تا ابری، در بعضی ساعات وزش باد نسبتاً شدید(پاره ای از نقاط وزش باد شدید و رگبار و رعد و برق)، بارش پراکنده باران ، ارتفاعات مه
کلیه حقوق سایت متعلق به اداره کل هواشناسی خراسان شمالی می باشد.