هواشناسی خراسان شمالی
نوارهای خود را نشان دهید: گرما در سال 2020 ادامه دارد.
نوارهای خود را نشان دهید: گرما در سال 2020 ادامه دارد.
درجه حرارت سطح زمین در جهان برای پنج ماه اول سال، دومین رکورد بالاترین دما بود، و با مقدار بسیار ناچیزی کمتر از ال نینوی سال 2016 بود. با توجه به مجموعه داده های ایالات متحده و اروپا، ماه می امسال گرم ترین ماه می در داده های ثبت شده بود.
با توجه به تجزیه و تحلیل آماری اطلاعات زیست محیطی توسط دانشمندان مراکز ملی اقیانوسی و جوی دولت ایالات متحده سال 2020 به احتمال زیاد (99.9%) در رتبه بندی در میان گرم ترین سال های دوره آماری در رتبه بین 5 تا 10 قرار می گیرد.
این تجزیه و تحلیل بر اساس ناهنجاری های فعلی و ثبت سالانه درجه حرارت جهانی است که با توجه به رویه گرمایش طولانی مدت زمین بر اثر حبس گازهای گلخانه ای در اتمسفر ، تایید شده است.
سال 2015 تا 2019 گرم ترین دوره پنج ساله در دوره آماری ثبت شده بود, و سال های2010 تا 2019 گرم ترین دهه در دوره آماری. با توجه به گزارش جهانی آب و هوا از سوی WMO در داده های ثبت شده از سال 1850، از دهه 80 به بعد، میانگین دما در هر دهه از ده های قبلی خود بیشتر بوده است. (شکل زیر)

برای جلب توجه عمومی به تغییرات آب و هوایی، گزارشگران هواشناسی در سراسر جهان در 18 ژوئن کمپین سالانه "اتحاد هواشناسی نوارهای شما را نشان می دهد" را برای سال سوم راه اندازی کردند. نوارهای گرمایش، روند گرمایش جهانی در شهرها و کشورهای سراسر جهان را نشان می دهند. - با تمرکز بر روی رنگ "قرمز" در قرن 21. این روند طولانی مدت در سال 2020 نیز ادامه دارد.
آمریکای جنوبی, اروپا و آسیا گرم ترین دوره ژانویه تا می خود در دوره آماری را داشتند. با توجه به گزارش ماهانه جهانی NOAA، بسیاری از کشورهای نیمه شمالی آسیا شاهد درجه حرارت کمینه 3.5 درجه سلسیوس (6.3 درجه فارنهایت) بالاتر از میانگین دوره آماری خود بودند. رکورد دماهای بالا در دوره ژانویه تا می در قسمت هایی از اقیانوس اطلس ، جنوب اقیانوس آرام ، هند اقیانوس هند مشاهده شدند.
با توجه به اطلاعات مرکز اروپایی پیش بینی های میان مدت آب و هوا که خدمات تغییر آب و هوا Copernicus اروپا را انجام می دهد و با استفاده از مجموعه ای از داده ها که میلیونها دیدبانی هواشناسی و دریایی را از جمله داده های ماهواره را با خروجی مدل برای تولید تجزیه و تحلیل آب و هوا بر روی کل سیستم اقلیم جهانی ترکیب می کنند، ماه می امسال گرم ترین ماه می در داده های ثبت شده بود.
امسال نیمکره شمالی گرم ترین ماه می خود را در داده ها ثبت کرد، که دلیل آن گرمای بی سابقه در سیبری بود که درجه حرارت تا 10 درجه سانتی گراد بالاتر از میانگین دوره آماری بود.

"اگر چه این سیاره به طور کلی در حال گرم شدن است, این روند در تمام قسمت های آن به طور مساوی اتفاق نمی افتد. برای مثال، سیبری غربی منطقه ای است که گرم شدن آن سریع تر از حد میانگین است و در آن تغییرات درجه حرارت از ماه به ماه و سال به سال بیشتر می باشد. با این حال، با توجه به داده های حاصل از خدمات اقلیمی Copernicus، چیزی که در این مورد غیر معمول است این است که ناهنجاری های دمایی مثبت (گرم تر از میانگین دوره آماری)، چه مدت ادامه داشته است."
مرکز خدمات دیدبانی اتمسفری Copernicus گزارش داد که فعالیت های آتش سوزی در دایره قطب شمال را رصد می کرده است.
در مقایسه با سیبری، در بسیاری از مناطق آلاسکا دمای کمتری از مقدار میانگین در ماه می مشاهده شد.
دمای سطح زمین تنها یک شاخص از تغییرات آب و هوایی است. سایر موارد عبارتند از: گرمای اقیانوسی ، اسیدی شدن اقیانوس ، ارتفاع سطح دریا، یخچالهای طبیعی، مقدار یخ های قطب شمال و دریاهای قطب شمال، و دی اکسید کربن اتمسفر، که همچنان در سطح مقادیر ثبت شده آماری می باشند.

منبع: سایت WMO: https://public.wmo.int/en/media/news/show-your-stripes-heat-continues-2020
تاریخ: 18 June 2020
تاریخ:
1399/04/09
تعداد بازدید:
125
منبع: