هواشناسی خراسان شمالی
تلاش جهانی برای تقویت سیستم های هشدار سریع، گسترش می یابد
تلاش جهانی برای تقویت سیستم های هشدار سریع، گسترش می یابد
تلاش جهانی برای تقویت سیستم های هشدار سریع، گسترش می یابد
یک اقدام جهانی برای تقویت سیستم های هشدار سریع و انعطاف پذیری در مقابل تغییرات اقلیمی در کشورهای آسیب پذیر برای شتاب بیشتر با تزریق 10,000,000 یورو از سوی کشور آلمان در حال انجام است.
برای سیستم های هشدار دهنده سریع خطر آب و هوا (CREWS) که در سال 2015 راه اندازی شد، 42,000,000 دلار آمریکا در پروژه هایی در کشورهای کمتر توسعه یافته و جزایر کوچک در حال توسعه سرمایه گذاری شد و همچنین 130 میلیون دلار دیگر از سوی صندوق های ملی دیگر اعضای شرکت کننده در طرح، سرمایه گذاری شد.
بنابراین، فیجی در حال حاضر یک سیستم هشدار دهنده آنی برای سیل های ناگهانی دارد. توصیه ها برای طوفان شن و ماسه در بورکینافاسو منتشر می شود، و هم اکنون نیز پیش بینی های فصلی را تولید می کند و به کشاورزان در مقیاس کوچک از طریق ایستگاه های رادیویی محلی اطلاع رسانی می کند که در چه زمانی برای کاشت محصولات زراعی خود اقدام کنند. 
پاپوآ گینه نو در سال جاری به لطف همکاری با اداره هواشناسی استرالیا، اولین پیش بینی فصلی خود را صادر کرد.
 
آخرین کشورهایی که از پشتیبانی این طرح بهره مند هستند، افغانستان، چاد و توگو هستند، به علاوه پروژه هایی که در حال آماده سازی برای هائیتی هستند، و همچنین تامین مالی برنامه ریزی شده برای حوزه اقیانوس آرام و غرب آفریقا.
گرد مولر، وزیر فدرال توسعه و روابط اقتصادی آلمان ، گفت: "ما باید از صحبت کردن به سمت عمل کردن حرکت کنیم. سطح گازهای گلخانه ای در اتمسفر بالاتر از آن است که تا به حال بوده است. تغییرات آب و هوایی در حال حاضر اتفاق می افتد. و کسانی که بیشترین رنج را متحمل می شوند، کشورهای در حال توسعه ای هستند که حداقل سهم را در به وجود آمدن این وضعیت داشته اند. به همین دلیل مهم است که کشورهای آسیب دیده، پیش بینی های آب و هوایی مناسب را دریافت کنند، تا در زمان وقوع خشکسالی یا سیل کاملا غافلگیر نشوند. به عنوان مثال، اگر آنها بدانند، که طوفانی با بارش سنگین در راه است، آنها شانس بسیار بیشتری برای آماده شدن مقابل آن و دریافت کمک به موقع خواهند داشت."
وزیر گفت که پیش بینی های آب و هوایی خوب نه تنها امکان پاسخ بهتر به بحران در کوتاه مدت را می دهد، بلکه به آنها اجازه تجزیه و تحلیل بیشتر اقلیم بلند مدت را می دهد. اگر مشخص شود که خشکسالی طولانی در راه است، برنامه ریزی منابع غذایی می تواند بهتر سازمان دهی شود.
بنابراین ، وزیر گفت: "پیش بینی آب و هوا اولین قدم در ایجاد یک سازمان است که کشورها می توانند از آن برای هر گونه تطبیق مورد نیاز برای مقابله با تغییر اقلیم استفاده کنند. آلمان به آنها کمک خواهد کرد ، زیرا دانش مورد نیاز در حال حاضر در آنجا وجود دارد."
Carole Dieschbourg وزیر محیط زیست و آب و هوای لوکزامبورگ ، گفت: افزایش فرکانس و شدت آب و هوای حدی به این معنی است که هشدارهای اولیه برای محافظت از جان و مال مردم در حال حاضر بیشتر از همیشه لازم است.
او گفت که بستن این شکاف ظرفیتی و اطمینان از اینکه پیش بینی هوا و اطلاعات اقلیمی تولید شده توسط ابر رایانه های قدرتمند برای کشورها و جوامع آسیب پذیر در دسترس باشد، بسیار لازم است.
ایشان در یک کارگاه جانبی در کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در تاریخ 11 دسامبر گفتند: "ما پیشرفت کرده ایم، اما واقعا باید کار بیشتری انجام دهیم."
 
اینگرید هلیون از وزارت فدرال همکاری های اقتصادی و توسعه، نقش هشدارهای سریع در ایجاد انعطاف پذیری به تغییر اقلیم را بسیار مهم دانست. او به بازگشت سرمایه عظیم از این سرمایه گذرای های اولیه تاکید کرد، در حالی که رویکردهای جامع تشویقی به خطرات اقلیمی توسط مرکز مشارکت های جهانی در راه حل های بیمه ای، مالی و خطرات اقلیم و بلایا، ارائه شده که شامل هشدار سریع و طرح های بیمه ای نیز می شود.
آلمان علاوه بر 3,000,000 یورو کمک در 2016، 10,000,000 یورو دیگر به صندوق CREW، کمک کرد.
در حمایت از این تلاش ها، یک پیمان بین الدولی جدید برای توسعه هواشناسی هیدرولوژی، در تاریخ 10 دسامبر تشکیل شد، که تلاش های بین المللی را برای بستن این شکاف ظرفیتی در هشدارهای اولیه و اطلاعات اقلیمی تا سال 2030 هماهنگ می کند. این معاهده 12 سازمان بین المللی را برای ارائه کمک به کشورهای در حال توسعه, از جمله بانک جهانی و سازمان جهانی هواشناسی گرد هم می آورد.
CREWS توسط دولت فرانسه و چهار کشور دیگر در همایش بین المللی تغییر اقلیم در سال 2015 در پاریس راه اندازی شد تا اطمینان حاصل شود که حداقل کشورهای توسعه یافته و جزایر کوچک در حال توسعه قادر به بهره مندی از آن شوند. دو کشور دیگر عضو شده از آن تاریخ، سوئیس و انگلستان هستند.
بریگیته کولت سفیر فرانسه در مورد تغییر اقلیم گفت: "CREWS به دلیل تاثیر روزافزون تغییرات آب و هوایی به طور فزاینده ای در حال رشد است". همچنین او گفت: "روشن است که ما در حال یک مسابقه با زمان هستیم".
او گفت که یک ارزیابی از CREWS نشان داد که بیش از 44 کشور از 76 کشور کمتر توسعه یافته و جزایر کوچک در حال توسعه از این طرح منتفع شده اند. "فرانسه همچنان متعهد خواهد بود."
CREWS اجازه می دهد تا کشورهای کمتر توسعه یافته (LDCs) و جزایر کوچک در حال توسعه (SIDS) تخصص را از سه شریک جلب کنند: 
• بانک جهانی و تسهیلات جهانی آن برای کاهش خطر فاجعه و بازیابی
• سازمان جهانی هواشناسی, که همچنین میزبان دبیرخانه CREWS است
• دفتر سازمان ملل برای کاهش خطر بلایا
در تمام این کشورها ، WMO موفق به ارائه بهترین توصیه های فنی مرتبط و در دسترس شده است که اغلب در سازمان های پیشرفته تر هواشناسی برای مرتفع کردن نیازها یافت می شود.
دبیر کل WMO، Petteri Taalas گفت:" CREWS واقعا یک واقعه موفقیت آمیز و یک اقدام واقعی بر روی زمین است." او گفت که نیمی از مراکز خدمات ملی هواشناسی و هیدرولوژیکی در سراسر جهان هنوز از ضعف در سیستم های هشدار دهنده سریع چند خطره و پیش بینی های مبتنی بر تاثیر برخوردار هستند.
آقای Taalas گفت: به عنوان مثال ، سیکلون استوایی Idai جان تعداد زیادی از مردم موزامبیک در اوایل سال جاری را گرفت به این دلیل که، در حالی که طوفان دقیق پیش بینی شده بود، پیش هشدارهای کافی در مورد اثرات این باد رده 5، موج های حاصل از این طوفان بزرگ و جاری شدن سیل ویرانگر، وجود نداشت.
 
Mami Mizutori رئیس مرکز کاهش خطر سازمان ملل گفت: یک سیکلون اصلی در منطقه استوا که در سال جاری خط ساحلی هند در Odisha را در نوردید 38 نفر کشته به جا گذاشت، در حالی که در طوفان مشابه در همان محل در 20 سال پیش 10,000 نفر جان باختند.
او گفت: پیش بینی بهتر آب و هوا و به ویژه ارتباطات و آموزش بهتر در این پیشرفت محرز بود.
مردم حوزه جزایر اقیانوس آرام در میان افراد ذینفع CREWS هستند. چهار جزیره از جنوبی ترین جزایر در جهان، در اقیانوس آرام هستند.
Kosi Latu مدیر کل دبیرخانه برنامه محیط زیست منطقه ای اقیانوس آرام گفت:"بالاترین نقطه در جزایر مارشال محل دفن زباله است".
"این قضیه مقیاس چالش را بزرگتر می کند. پروژه CREWS بسیار مهم است زیرا ما در حال صحبت کردن در مورد آسیب پذیر ترین مناطق آسیب پذیر هستیم. بودجه CREWS کمک کرده است خدمات هواشناسی محلی، پیش بینی آب و هوا و هشدارهای اولیه را به شکلی ارائه کند تا به راحتی توسط جوامع محلی قابل درک باشد."
آقای Latu گفت: "پروژه CREWS ما را قادر می سازد تا سطح هوشیاری را بالا ببریم. این کمک کرده است سطح درک سیستم های هشدار سریع در منطقه اقیانوس آرام, افزایش یابد."
سیستم CREWS دارای تمرکز حساس به جنسیت است زیرا زنان اغلب به شکل متفاوتی نسبت به مردان با خطرات مربوط به آب و هوا درگیر هستند و در خط مقدم عمل در سطح محلی هستند.
 
منبع: https://public.wmo.int/en/media/news/global-effort-strengthen-early-warning-systems-expands
تاریخ: 13 December 2019
تاریخ:
1398/12/03
تعداد بازدید:
120
منبع: